Електрична коробка: підключення і вибір відповідного обладнання
У старих установках розподільний пристрій або тільки самі запобіжники розташовувалися зверху на стіні або у виїмці, закриті сталевими дверима. В даний час найчастіше використовуються естетичні електричні коробки з пластика.
Центральним пунктом електричної установки є розподільний пристрій (або електрична коробка), що містить пристрої та компоненти для його захисту, контролю, вимірювання і регулювання.
Сучасні електроустановки в будинках великі й вимагають сучасних пристроїв, що захищають від перевантажень, ударів і стрибків напруги. Крім електропроводки для освітлення, ADG та інших споживачів електроенергії в будинках, також існує безліч захисних і мультимедійних установок. Всі ланцюги зазвичай зустрічаються біля входу в будівлю, де вони підключаються до зовнішніх мереж, тому тут повинні бути встановлені всі типи пристроїв безпеки.
Електричні розподільні щити (панелі)
Впорядкування всіх елементів стало можливим завдяки розподільним пристроям, також званим електричними щитами. Вони мають форму коробок з дверима, призначених для підвішування на стіні або закріплення в поглибленні. У розподільних щитах для стандартних установок двері зазвичай прозорі.
В електричному розподільчому пристрої, призначеному для житлових (панельних) будівель, повинні бути як перевантаження по струму, так і захист від диференціального струму, а також обладнання внутрішнього захисту від атмосферних перенапруг.
Електричні щити поміщаються в підсобне приміщення, котельню, гараж або поруч з входом в коридор. Для електричних пристроїв є суцільні дверцята, для мультимедійних – прозорі.
Електричний розподільний пристрій: де його монтувати?
Розподільний пристрій з захистом поміщається в закриту виїмку або шафу. Він повинен бути встановлений в такому місці, до якого завжди легко дістатися, наприклад, у вестибюлі або в коридорі біля входу. Залежно від типу підключення електричний розподільний щит живиться від кабелю заземлення від роз’єму, розташованого в лінії огорожі, або внутрішньої лінії (як правило, з проводами, втягнутими в ізоляційну трубку) від верхнього роз’єму на стіні будівлі.
ВАРТО ЗНАТИ
Шафи розподільних пристроїв, розміщені в житловій частині, в сухих і опалювальних приміщеннях, з непровідних матеріалів, можуть мати низький ступінь захисту від зовнішніх впливів IP 30. Коли електричний розподільчий пристрій повинен бути встановлений зовні або в котельні, слід вибрати з корпусом з підвищеним захистом від зовнішніх впливів, наприклад, із захистом IP 65, тобто захистом від пилу і атмосферостійкістю.
Кожен ланцюг повинен бути захищений окремим вимикачем максимального струму. Сучасні надточні вимикачі є пристроями багаторазового використання. Після роботи вони повинні бути знову включені.
Електричне розподільне обладнання: захист від перевантаження по струму
Вони є автоматичними вимикачами, які реагують на перевантаження або коротке замикання в захищеному ланцюзі. При виборі типу мініатюрного автоматичного вимикача на додаток до навантаження на схему враховується характер одержувачів, які надходять від нього. B-типу використовуються для захисту споживачів, які нечутливі до теплового перевантаження і низькому пусковому струму. Вони призначені для захисту ланцюгів, що подають освітлювальні і опалювальні прилади. Автоматичні вимикачі з характеристикою C слід використовувати в колах, які живлять двигуни потужністю до декількох кіловат, і, отже, ті, які встановлені в будинках (наприклад, насоси та компресори).
Автоматичні вимикачі витоку на землю будуть працювати, якщо хтось торкнеться кабелю без ізоляції або живого металевого корпусу пошкодженого пристрою.
Електричне розподільне обладнання: вимикачі залишкового струму
Пристрої з залишковим струмом реагують на будь-які нерівності, наприклад, на пошкодження ізоляції проводу або на живильному пристрої. Вони відключають ланцюг під напругою за короткий час, щоб не було небезпеки для людей або виникнення пожежі.
У котеджних будинках використовуються дві групи пристроїв залишкового струму:
- Диференціальний струм 300 або 500 мА
В якості основного використовується диференційний струм 300 або 500 мА. Вони захищають від пожежі, яка може бути викликана неправильною установкою або електроустаткуванням.
- Пристрої із залишковим струмом з номінальним струмом не більше 30 мА
Пристрої з залишковим струмом з номінальним залишковим струмом не більше 30 мА є одним із засобів захисту від прямого контакту (так званий основний захист).
ВАРТО ЗНАТИ
Згідно з правилами, повинен бути як мінімум один вимикач залишкового струму. Однак зручніше встановлювати в розподільному щиті більше пристроїв залишкового струму, наприклад, для кожної групи ланцюгів.
Вимикачі-роз’єднувачі в розподільчому пристрої
Вимикач-роз’єднувач є першою частиною розподільного пристрою, до якого ми підключаємо основний силовий кабель від кабельного роз’єму. Вони використовуються для відключення всієї системи або одного ланцюга від напруги на час ремонту, пробою або більш тривалої перерви у використанні установки.
Мережеві фільтри
Мережеві фільтри зменшують напругу і струм, коли вони різко збільшуються в результаті удару блискавки в лінії передачі. Обмежувачі перенапруг захищають електрообладнання і чутливе електричне та електронне обладнання від пошкоджень.
Інше обладнання електричного розподільного щита
- Сигнальні лампи – інформують про наявність напруги в певних точках підключення.
- Пріоритетні реле – від’єднує пристрої з найвищим енергоспоживанням при перевищенні розподілу потужності.
Мультимедійний комутатор
Комутатор для мультимедійних установок призначений для установки камер і з’єднань мультимедійних пристроїв. Він включає в себе телетехнічні пристрої, наприклад модем, маршрутизатор Wi-Fi та інше обладнання, а також підключає зовнішні мережі з установками в будівлі.
Компанія «КУБ «МОНОЛІТ»займається встановленням усіх елементів електропостачання в будинку. Ви можете замовити послуги по телефону або залишивши заявку на сайті.