Влаштування стрічкового фундаменту і основні етапи монтажу
Серед найбільш затребуваних, особливо в зведенні приватних будівель, виділяється стрічковий фундамент з-за своєї високої міцності і довгого експлуатаційного терміну.
Що являє собою стрічковий фундамент?
Це підстава, що представляє собою замкнуту залізобетонну конструкцію з однаковою формою перетину, розташована по всьому контуру майбутньої споруди (як під зовнішнім стінами, так і під внутрішніми).
Стрічковий фундамент монолітного типу на відміну від збірного бажано проводити в період, коли температура повітря становить близько + 15-25 градусів. Але якщо такої можливості немає, необхідно забезпечити обігрів будмайданчика, а також використовувати спеціальні модифікатори для бетону.
Види стрічкового фундаменту
Існує поділ стрічкового фундаменту на монолітний і збірний.
Монолітний – виготовляється безпосередньо на будівельному майданчику, який легший в облаштуванні і не вимагає застосування спеціальної техніки.
Збірний – проводиться в заводських умовах із залізобетонних плит. Крім того, існує незаглиблений, мелкозаглубленний і заглиблений стрічковий фундамент.
Який тип фундаменту вибрати і застосовувати, визначається типом і тяжкістю споруди.
Монтаж стрічкового фундаменту, основні етапи
- Перший етап, який дуже важливий – це підготовчі роботи. Від точності розрахунків і правильності підбору матеріалів для того чи іншого типу грунту і вигляду будівлі залежить довговічність конструкції. Потім здійснюється розмітка місцевості.
- Наступний крок – розробка грунту. Це риття траншеї або котловану (якщо споруда матиме підвал). На цьому етапі робиться кладка подушки, яка виконує наступні функції: дренаж, вирівнювання дна, рівномірний розподіл навантажень конструкції на грунт. Матеріалами для її облаштування можуть бути пісок з гравієм, щебенем, шлаком. Обов’язково пошарове ущільнення подушки за допомогою вібрації, впливу вантажу або поливання водою.
- Далі проводяться опалубні роботи. Опалубка буває знімною (з дощок або спеціальних заводських щитів багаторазового використання) і стаціонарною, для якої застосовуються метал, бетон або пінополістирол.
- У разі укладання монолітного фундаменту наступним етапом є армування, під час якого укладається спеціальна арматура мінімум в два ряди (залежить від висоти майбутнього фундаменту). Горизонтальні і вертикальні стрижні можуть з’єднуватися методом зварювання, що менш надійно і способом в’язки, який збільшує міцність фундаменту.
- Потім слідує заливка бетонної сумішшю, яка виконується безперервним або пошаровим методом. Суміші потрібен час для застигання. У цей період, щоб уникнути появи на поверхні тріщин потрібно через певні часові проміжки її зволожувати. Щоб забезпечити рівномірне твердіння бетонної суміші і не допустити втрати вологи, бетон накривається поліетиленом або ж мішковиною. До речі, при сильному вітрі, а також чим вище температура навколишнього повітря, тим частіше необхідно проводити зволоження фундаменту. Як правило, бетонна поверхня застигає повністю протягом місяця. Після цього, якщо застосовувалася наймана опалубка, її знімають.
- Завершальний етап – гідроізоляція, виконувана одночасно горизонтальних і вертикальних способом, а також методом вимощення, після чого слід засипка пазух, що утворюються між зведеної конструкцією і грунтом.