Влаштування монолітних сходів: загальна інформація, плюси і мінуси
Сходи для багаторівневих будинків виготовляють з різних конструкційних матеріалів. При виборі сходів орієнтуються на особливості архітектури будинку і на те, з чого споруджені стіни і перекриття. У кам’яних будинках рекомендується встановлювати монолітні сходи. Підставою для рекомендації є їх переваги перед дерев’яними сходами і створеними на основі металевого каркаса.
Переваги монолітних сходів:
- Міцність і тривалий термін служби. Якщо заливка монолітних сходів була виконана правильно – вона витримає значні навантаження без ризику обвалення.
- Сходи з бетону стійкі до вогню і хімічного впливу.
- Мінімальна кількість опор або їх відсутність. Це дає можливість влаштування в просторі під сходами підсобних приміщень.
- Монолітні сходи можна обробляти будь-яким матеріалом. Використовується керамічна плитка, натуральний камінь, дерево, ковролін. Плавність ліній і відсутність гострих кутів спрощує оздоблювальні роботи.
- Можливість влаштування підігріву і декоративного освітлення: електричні кабелі можуть бути закладені в сходи в процесі формування каркаса.
- Сходи з монолітного бетону можна відливати відразу після того, як будуть підготовлені отвори для них. Користуватися сходами можна вже через добу після відливання, що важливо для ведення будівництва та оздоблювальних робіт.
- Конфігурація монолітних сходів може бути практично будь-якою за умови достатньої міцності конструкції.
- Установка можлива в тому числі і в приміщеннях з підвищеною вологістю (наприклад, в підвалах) і зовні.
- Сходи під час експлуатації не будуть скрипіти.
Недоліки монолітних сходів
- Їх установка можлива лише там, де прохід споруджений з бетону, цегли або інших подібних матеріалів, здатних витримати велику вагу.
- Монтаж трудомісткий і не може обійтися без «мокрих» видів робіт.
- Монолітні сходи світлонепроникні на відміну від дерев’яних, конструкція яких може бути позбавлена подсхдинок і сходів на металевому каркасі, щаблі якої можуть бути виготовлені зі скла.
Технологія влаштування монолітних сходів
Монтаж опалубки для сходів
Монтаж монолітних сходів починається з виготовлення опалубки. Вона служить формою для бетонної заливки і тому до її естетичних якостей і міцності пред’являються високі вимоги.
Залежно від того, якої конструкції будуть сходи, опалубка може збиратися для кожної окремо взятої ступені або для сходів цілком.
Бруси використовують для з’єднання сусідніх деталей конструкції, які формують ступені. Вони жорстко стягують листи, запобігаючи утворенню щілин під вагою бетону. Фанера формує торці і днище заливки, деталі з неї випилюють по заздалегідь виготовленим шаблонами.
Всі деталі ретельно стикуються один з одним. З’єднання виконується саморізами (це полегшить демонтаж опалубки). Допускається використовувати металеві куточки і пластини.
Для того, щоб опалубка витримала вагу бетону, її зміцнюють тимчасовими підпірками. Вони повинні жорстко стояти на підлозі, для чого під них підбивають клини. Підпірки між собою збиваються дошками.
Слід зазначити, що монолітна бетонні сходи може бути встановлена тільки в будинках, матеріал перекриттів яких здатний витримати велику вагу. Сходи повинні спиратися на цеглу, бетон, піноблок або камінь.
Армування опалубки монолітних сходів
Армування бетонних сходів виконується з урахуванням сил, які впливають на конструкцію. Основною є сила тяжіння: вона стискає бетон у верхній частині сходів і розтягує у нижній. У зв’язку з тим, що бетон має низьку міцність при розтягуванні, для одномаршових сходів часто застосовують армування тільки для нижньої частини. Верхню частину каркаса зміцнюють металевою сіткою з дроту для захисту бетону від відколів.
Для двухмаршевих сходів з монолітним майданчиком необхідно армування як у верхній, так і у нижній частині кожного прольоту.
Поздовжнє армування проводиться арматурою, діаметр і відстань між якої залежить від довжини сходового прольоту і висоти плити сходів.
Для виконання армування використовуються наступні матеріали:
- арматура будівельна необхідного діаметра;
- в’язальний дріт;
- фіксатори з пластика;
- сітка армована.
Армування починається зі складання схеми, в якій враховується відстань між прутами. Вони укладаються, утворюючи сітку з розрахунковою величиною осередків. Щоб арматурний каркас зберігав свою форму, всі прутки з’єднуються один з одним в’язкою або зварюванням. З’єднання зварюванням не погіршує якості звичайної будівельної арматури. Замінити в’язку і зварювання можна спеціальними пластиковими хомутами.
Для того, щоб арматура не лежала на основі опалубки, використовують пластикові дистанційні фіксатори: їх підкладають під стрижні. Поверх основного каркасу укладають сітку, необхідну для міцності ступенів. Каркас сходів, що примикає до стіни, повинен бути прикріплений до неї.
Заливка опалубки бетоном
Заливка бетоном опалубки сходів починається з нижніх ступенів і виконується в один прийом. Для заливки опалубки використовується бетон.
Під час заливки необхідно ущільнювати бетон. Для цього користуються електричним вібратором. Процес вимагає ретельності: міцність неущільненого бетону може бути знижена до 10%. Слід уникати контакту вібратора з арматурою.
Для того, щоб бетон не розтріснувся, його вкривають поліетиленовою плівкою: вона запобігає швидкому випаровуванню вологи, створюючи парниковий ефект. Через 2-3 доби по сходах можна буде ходити, але навантажувати її і облицьовувати оздоблювальним матеріалом можна не раніше 28 діб: за цей час бетон набирає 80% міцності.
Оздоблення монолітних сходів: використовувані матеріали
Зовнішня привабливість монолітних сходів залежить від якості обробки і використовуваного для цього матеріалу, а також виду поручнів. Можливі такі варіанти.
Оздоблення сходів деревом
Таким чином можна створити ілюзію дерев’яної конструкції. Це найдорожчий спосіб обробки, особливо при наявності гнутих (криволінійних) ділянок. Деталі з дерева наклеюються за допомогою клейових сумішей (витримують температурне розширення матеріалу) і потім поліруються. Крім високої ціни, недоліком облицювання деревом є необхідність періодично проводити реставрацію, усуваючи потертості і щілини. Такі сходи не може бути обладнати електропідігрівом.
Оздоблення натуральним каменем і керамогранітом
Така обробка не менш ефектна, але може бути використана тільки для сходів, конструкція яких позбавлена криволінійних ділянок. Облицювання виконується за допомогою клею, що містить цемент. В результаті можна отримати зносостійку поверхню. Недоліком такої обробки є те, що поверхня сходинок завжди буде холодною, що властиво і натуральному, і штучному каменю, а також керамічній плитці (керамограніту).
Уточнити всі деталі влаштування монолітних сходів ви можете за телефонами +38 (096) 598 44 70,
+38 (067) 382 30 99 або залишивши заявку на сайті.