СХОДИ В ПРИВАТНОМУ БУДИНКУ. ВИДИ
Сходи повинні витримувати проектне навантаження та вписуватися в інтер’єр. Тому варто визначитися із її типом ще на етапі проектування. Вибраний матеріал та конструкція так само вплинуть на вартість будівництва.
За конструкцією вони бувають:
– Маршові – найпоширеніші. Можуть бути поворотними із майданчиком у проміжку або прямими. Як правило, це залізобетонні конструкції. Монолітні сходи закладають у проект до початку будівництва.
– Гвинтові підходять для невеликої площі. Можуть розташовуватись біля стіни або посередині приміщення. Щаблі кріпляться до стовпа або стійки. Важливо, щоб повороти були занадто крутими. Інакше підніматися незручно та небезпечно.
– На больцях. Тут встановлення лише біля стіни. Щаблі кріпляться до неї з одного боку і з’єднуються один з одним металевими больцями.
– З косоуром. Щаблі кріпляться на балку – косоур. Він буває подвійним чи одноманітним. Такі сходи прості в установці, займають мало місця, а вартість монтажу невисока. Може бути розташована біля стіни.
– Консольні. Щаблі вмуровуються в стіну або кріпляться кронштейнами. Сходи наче «у повітрі». Такі сходи виглядають красиво, але складні в монтажі. Зазвичай вона відкрита – не має поручнів із вільної сторони. Що підвищує її травмонебезпеку. Не підійде для будинку, в якому проживають люди похилого віку та діти. Хоча, робити кімнати для людей похилого віку на другому поверсі в принципі не найуспішніша ідея.
За матеріалом:
– Найпоширеніші – дерево та сталь. Деревина вимагає догляду та термін її служби трохи менше, ніж у металу, зате вона легка і не створить великого навантаження на каркас. Щаблі можна покрити прозорим лаком або заколерувати бажаним кольором, що зручно в дизайні інтер’єру. Загалом такі сходи впишеться в дерев’яний будинок.
– Залізобетонні сходи міцні та довговічні. Матеріал та вид обробки тут залежить від особистих уподобань. Монолітні сходи заливають ще на етапі будівництва, а це означає, що будівельники одразу можуть їй користуватися. Це значно спрощує процес транспортування матеріалів другого поверху.
– Кам’яні сходи зазвичай виготовляють із мармуру, бетону, граніту, кварциту. Звісно, це бюджетний матеріал.
– Скло виглядає незвичайно, але воно вибагливе. На ньому видно сліди, швидко з’являються подряпини, воно слизьке. Використовують ударостійке скло спеціального загартування або акрилове. Як альтернатива можна зробити зі скла тільки огорожі.
Поєднання різних матеріалів, незвичайна форма, конструкція та підсвічування можуть перетворити сходи на унікальний предмет інтер’єру. Все залежить від фантазії, бюджету та грамотного дизайнера.