Вимоги до влаштування підлоги у ванній кімнаті та огляд матеріалів
Підлога у ванній – основна складова успішного ремонту. Через специфіку приміщення до покриття пред’являються підвищені вимоги. Водонепроникність, міцність, збереження тепла. Чи може підлога у ванній бути і міцною, і красивою? Давайте подивимося, які бувають види підлог для ванної, їх плюси та мінуси.
Ідеальна підлога у ванній складається з кількох шарів, герметично пов’язаних між собою. Своєрідний «пиріг» із будматеріалів включає стяжку, гідроізоляцію та фінальне покриття. Найменше порушення технології, недбалість при виконанні робіт зведуть нанівець усі вкладені сили та кошти. Але крім грамотного монтажу важливо враховувати характеристики самого покриття, щоб воно прослужило якомога довше.
- Вологостійкість. Це найважливіший критерій. Адже навіть найкрасивіша, але водопроникна підлога прослужить вам пару місяців. Необроблене дерево починає гнити, оргаліт і звичайний будівельний гіпсокартон розмокає та спучується.
- Довговічність. Повністю змінювати підлогове покриття – не тільки дорого, а й клопітно, особливо у ванній. Насамперед, вибирайте максимально міцні та перевірені матеріали. Не варто укладати, наприклад, на підлогу пластик, який зовсім не стійкий до механічних пошкоджень.
- Простий догляд. Тут, звичайно, все індивідуально, але, куди приємніше, якщо підлога не потребує особливої уваги. Коли його не потрібно щомісяця начищати спеціальними засобами, полірувати особливими складами тощо.
- Гігієнічність. Використовувати у роботі потрібно лише якісні матеріали. Також важливо уважно поставитися до додаткової обробки та витратних матеріалів. На натуральних матеріалах може утворюватися пліснява та грибок, у галькову мозаїку забивається бруд та пил. Стики між плитами повинні бути ретельно загерметизовані. Враховуйте всі дрібниці.
- Відсутність ковзання. Цей критерій не є основним, проте на нього варто звернути увагу. Особливо якщо в будинку є маленькі діти чи люди похилого віку. Наприклад, мармурова підлога – це красиво, але дуже слизько. Керамічна плитка, скляна мозаїка можуть бути небезпечними. Чи це означає, що ці матеріали не можна використовувати? Можна, але в цьому випадку доведеться бути дуже обережними, або подбати про хороші килимки для ванної з міцним кріпленням до підлоги. На слизьких покриттях значний ризик отримання травм.
- Естетика. Цей критерій не менш важливий. Підлога також бере участь у загальному декоративному ансамблі, як і решта. Тому вибираючи матеріал для покриття, спирайтеся на загальну дизайн-концепцію приміщення. До речі, не рекомендується вибирати темну підлогу для ванни, особливо маленьких – вона візуально зробить кімнату ще меншою.
Керамічна плитка
Мабуть, це один із найпопулярніших матеріалів для підлоги для ванної кімнати. Плитка на підлозі може створювати єдиний ансамбль із стінами. До того ж, продаються вже готові сетки з декоративного панно та двох-трьох кольорів основної плитки. Настінну плитку для підлоги використовувати не можна. Підлогова плитка більша за розміром, товще і трохи відрізняється за складом. Товщина забезпечує їй міцність та довговічність.
До мінусів можна віднести той факт, що плитка досить слизький матеріал через глазурованого покриття. Однак існують моделі із спеціальною шорсткою поверхнею, яка значно знижує ковзання. Також кераміка – холодний матеріал, тому бажано обладнати систему підігріву, інакше ногам практично завжди буде прохолодно. У випадку плитки особливу роль грає витриманість горизонтального рівня по всій поверхні. А якщо ні, то не вдасться провести якісний пристрій підлоги: тріщини, відколи, нещільне прилягання, відшарування матеріалу – лише мала частина проблем.
Керамограніт
Споріднений з керамікою матеріал. Буває кількох видів: матовий, напівполірований, полірований та глянсовий. Для підлоги найкраще підходить матовий або напівполірований – вони найменше ковзають і гірше вбирають вологу.
Керамограніт не проводить електрики. У ванній, де знаходиться пральна машина та інші можливі електроприлади, ударитися струмом від підлоги буде неможливо. Керамограніт – виключно міцний матеріал. Витримує удари, подряпини, на нього можна сміливо ставити важкі меблі. Також покриття не вицвітає з часом, будучи забарвленим по всій товщині. Що особливо приємно, він стійкий до хімічної дії. Так що навіть якщо ви проллєте на керамогранітну підлогу їдкий засіб для чищення – не залишиться ні цятки. Мікрокориста, щільна структура не пропускає бактерії, а сам по собі керамограніт екологічно чистий, оскільки виготовлений повністю з натуральних матеріалів.
Ламінат
Чи реально постелити такий примхливий матеріал, як ламінат, що зовсім не терпить воду, на підлогу у ванній? Виявляється, так! Тільки брати потрібно спеціальний водостійкий ламінат, який створений саме для таких умов. Однак у укладанні ламінату на підлогу у ванній є безліч нюансів. Для запобігання скапле вання води в стиках і замках ламелі та попадання всередину вологи використовується спеціальна водостійка замазка. Краще використовувати ламінат, який укладають безклеєвим способом, хоча деякі експерти все ж таки рекомендують посадити його у ванній на клей додатково. Укладати його краще за тим же принципом, що й керамічну плитку – у шаховому порядку.
Дерево, паркет
Необроблене дерево взагалі не підходить для ванної кімнати і це факт. Однак використовувати дерево як статеве покриття можна цілком. Щоправда, для цього воно має бути піддане серйозній хімічній обробці та захисному просоченню наскрізь. Замість того щоб морочитися самостійною роботою з деревом, куди простіше обрати водостійкий паркет. Звичайний паркет води боїться так само, як і будь-яке інше дерево, проте спеціально розроблені паркетні плити для ванни та кухонь проходять довгу підготовку. Крім складів, які запобігають повністю попаданню води в паркет, існують також і особливі види деревних порід. Вони самі по собі не бояться вологи та мають відмінні експлуатаційні якості. У ванну можна вибирати паркет із кумару, японської туї, тику, акації, венге і т.д.
Паркет – не самий міцний матеріал. Його зносостійкість не така висока, як у кахлю або керамограніту. Залишити вм’ятини та подряпини на паркеті – простіше простого. Тому краще зайвий раз не ходити по ванній кімнаті на підборах з ранку, не рухати занадто часто меблі. Для пральної машини варто передбачити підставку, яка придушуватиме вібрації та деренчання техніки. Також паркет дещо примхливий у догляді – до нього варто ставитись досить дбайливо. Пролитий засіб для чищення може залишити пляму на поверхні – будьте обережні.
Вінілове покриття
Універсальне рішення у співвідношенні ціна-якість. Вінілові підлоги стали особливо популярні завдяки своїм функціональним властивостям та досить низькій вартості. Вінілова плитка складається з ПВХ-шару для стабілізації, а зверху додатково покрита декоративним шаром. У якісних моделей є ще один шар, що захищає від впливу УФ-променів та продовжує термін служби покриття. Існує вінілова пресована плитка – найбільш тонка, близько 3 мм, складається з вінілу, смоли, стабілізаторів та пластифікаторів. Також є вінілова кварцова плитка – дуже міцна, тверда і не проводить електричний струм. І найпростіший варіант – вінілова плівка, що самоклеїться.
Наливна підлога
Наливна підлога – сучасний вибір в облаштуванні ванних кімнат. Безумовно, це найкрасивіший і найрозкішніший варіант. Це безшовне полімерне покриття, яке буквально наливають на підлогу. Зовні наливна підлога чимось схожа на лінолеум, проте вона в рази міцніша, твердіша і холодніша. Особливу популярність завоювала підлога з 3D малюнком. Вони створюють об’ємні оптичні ілюзії – океанські глибини, берег моря, квіткові галявини тощо. За технічними характеристиками існують поліуретанові наливні підлоги та епоксидні. Для ванної підходять і ті, й інші. Однак епоксидні – міцніші та довговічніші. Також в епоксидну підлогу нерідко додають кварцовий пісок для додаткової міцності.
Найголовніший плюс наливної підлоги – довговічність. Вони не стираються, їм абсолютно все одно на влучення води – хоч заливай цілим потопом. Це повністю синтетичні та найміцніші на сьогоднішній день матеріали. Вони не бояться побутової хімії, не вигоряють. У них немає швів, з’єднань, в які може потрапити волога або де можуть розвинутися бактерії. Про декоративні якості і говорити нічого – вони на найвищому рівні.
Наливна підлога, особливо епоксидна, добре дряпається. Взуття, меблі – все залишатиме сліди. Однак є і приємна новина – ці покриття добре переносять полірування дрібними абразивами та фінішними пастами. Тому повернути початковий блиск – не так уже й складно.
Камінь
Камінь для підлоги – це не тільки мармур. Видів кам’яних покриттів безліч! Це і травертин, і сланець, і граніт, і річкова галька. Сюди можна віднести кам’яний килим – листове покриття з тонкою кам’яною крихтою. Кам’яна підлога – вкладення на віки. Він міцніший, ніж кахель та керамограніт.
Кам’яна підлога при правильній експлуатації здатна прослужити вам десятиліттями. Деякі породи каменю відрізняються особливою водонепроникністю. Наприклад, сланець, який має не пористу (як мармур), а шарувату структуру. Той самий сланець стійкий до світла. Граніт має фантастичну міцність, взагалі не сприйнятливий до води. Галька відкриває величезні декоративні перспективи – нею викладають хитромудрі панно. Вона ж виконує функцію своєрідної «масажної підлоги».
Мінусів у кам’яної статі також достатньо. Так, кам’яна підлога – дуже холодна. Тут не просто бажано, але швидше обов’язково потрібно продумати систему електричного обігріву. Якщо ми говоримо про глянцеві кам’яні плити, то вони, до того ж, дуже слизькі. Мармур – взагалі не найкращий варіант для оздоблення підлоги. Він не любить воду, псується від хімічного впливу, його не можна чистити, не можна на ньому рухати нічого важкого. Мармур занадто пористий і тендітний, і його показники зносостійкості дуже низькі. Травертин також має пористу поверхню, тому збирає на собі всілякий бруд і пил, який не так просто вичистити, добре вбирає вологу. Сланець легко дряпається та дуже холодний.