Монолітне перекриття для дому
Більшість досвідчених будівельників вважають, що монолітне перекриття є одним із найнадійніших. Але сьогодні його відносно рідко застосовують через вищу вартість порівняно із заводськими залізобетонними плитами та підвищеною трудомісткістю пристрою. Зазвичай шляхом бетонування перекривають прольоти нестандартних форм, будинки, до яких обмежений під’їзд вантажопідйомної техніки.
Переваги моноліту перед монтажем бетонних плит
Вибираючи моноліт як горизонтальну несучу та огороджувальну конструкцію, потрібно детально вивчити всі його плюси в порівнянні з плитами заводського виробництва та проаналізувати мінуси. Це дозволить визначити доцільність бетонування цільнолитого перекриття у конкретному випадку.
Монолітні залізобетонні перекриття характеризуються такими перевагами:
- Підвищені характеристики міцності – за умови використання якісного бетону відповідної марки, правильного армування, створення надійної та ідеально рівної опалубки.
- Хороша жорсткість – монолітна бетонна основа стійка до зміщення у поздовжньому напрямку та поперечній площині. Можливість застосування колон як опорних елементів.
- Рівномірний розподіл навантажень – за рахунок суцільнолитої конструкції (без зон стикування) всі зусилля рівномірно розподіляються на коробку будівлі та фундамент. Це мінімізує ймовірність тріщиноутворення на стінах і позитивно відбивається на термін служби будинку.
- Відсутність необхідності залучення спеціалізованої будівельної техніки для підіймання та укладання плит – всі роботи можна виконувати за місцем самостійно.
Істотний недолік – для пристрою потрібна велика кількість бетону, а залити його рекомендується за один раз для отримання високоміцної монолітної конструкції. Тому бетонна суміш для робіт зазвичай завозиться бетоновозами, а подається в опалубку бетононасосом.
Ще один мінус – підвищена трудомісткість робіт та тривалий час набору бетоном експлуатаційної міцності. За вартістю монолітна конструкція обійдеться більш ніж на 20% дорожче, ніж перекриття із готових залізобетонних плит.
Розрахунок навантаження на плиту та її параметрів
На міжповерхове перекриття впливає 2 види навантажень:
- Постійні – навантаження, що створюються вагою будівельних конструкцій (стіни, перегородки, «покрівельний пиріг»).
- Тимчасові – навантаження з обмеженою тривалістю (наприклад, від ваги меблів, побутової техніки, снігу на даху в зимовий період тощо).
Несуча здатність монолітного перекриття визначається його товщиною – так, для житлових будівель згідно з СНиП навантаження приймається рівним 150 кг/м2 без урахування ваги залізобетонної конструкції. До цього значення потрібно додати коефіцієнт запасу міцності, який дорівнює 1,3. В результаті виходить 195 кг/м2 та товщина плити приймається 200 мм.
З технологічної погляду застосовувати стандартні значення неправильно, величину навантажень на перекриття потрібно розраховувати у кожному даному випадку. Також на підставі цих розрахунків визначається переріз прутків для армуючого каркаса, який служить для демпфування згинальних моментів та зусиль стиснення.
Однак без професійних навичок самостійно розрахувати всі навантаження не вийде, тож краще звернутися до кваліфікованих фахівців.
Покрокова технологія влаштування монолітного перекриття
Нерідко у приватних забудовників, які самостійно займаються будівництвом будинку, виникає питання про те, як зробити плиту перекриття своїми руками. Якщо у вас є готовий проект на зведення будівлі з опрацьованими кресленнями, розрахованими навантаженнями та параметрами монолітної конструкції, особливих
проблем не виникне. Потрібно лише суворо дотримуватись вимог проектно-технічної документації. Влаштування монолітного перекриття починається з підготовки необхідних інструментів та обладнання, яке дешевше буде взяти в оренду:
- Опалубка та опори для її підтримки.
- Авто або стаціонарний бетононасос – для автоматичної подачі суміші на дах.
- Вібратор – для ущільнення бетону під час заливання.
- Лопати, прасування – для розподілу та розгладжування бетону.
- Арматура для сталевого каркасу.
Монолітне перекриття своїми руками споруджується відносно швидко за умови, що бетон закуповується на заводі та доставляється міксером, а також за наявності у забудовника всього переліку будівельного обладнання. Особливо це стосується бетононасосу, без якого взагалі неможливо працювати, вібраторів та знімної опалубки.
Для контролю товщини плити може знадобитися щуп – його можна виготовити самостійно у вигляді звареної хрестом арматурної тростини, де горизонтальний пруток слід приварити на рівній від кінця вертикально стрижня відстані. Оскільки заливка плити перекриття своїми руками передбачає необхідність пересуватися бетоном, треба подбати про наявність хороших гумових чобіт.
За наявності відповідних навичок, можливе влаштування монолітного перекриття своїми руками. Але якщо ви хочете отримати хороший результат, варто звернутися до фахівців КУБ «Моноліт».